Regilaul. Loits ja Sõna Vägi
Kuupäev/kellaaeg
Kuupäev(ad) - 20/01/2018 - 21/01/2018
10:00 - 17:00
Koolituse koht
Mahtra Talurahvamuuseum
Regilaul. Loits. Sõna vägi
Sõna vägi. Mida ütleb regilaulu ja loitsu kohta vikipeedia:
“Regilaul ehk regivärsiline rahvalaul ehk vanem rahvalaul on vanemat tüüpi eesti rahvalaul. Regilaulu vorm ulatub arvatavasti läänemeresoomlaste ja algbaltlaste ühispärandisse, hinnangud vanusele varieeruvad tuhandest kahe tuhande aastani.”
“Regilaul oli Eestis üldlevinud ligikaudu 19. sajandi keskpaigani. Regilaulu nimetatakse murretes leeluks, laulmist leelutamiseks jmt. Regilaulu motiive on oma heliloomingus kasutanud Veljo Tormis.
Eesti regilaule on avaldatud kihelkondade kaupa kogumikus “Vana kannel””
“Regilaulul on kolm tähtsat komponenti: sõnad, viis ja esitus. Esikohal sõnad, muusika lisab tekstile ilmekust. Regilaulu viis (nimetati ka tooniks või mõnuks) on lühike ja väikese ulatusega. Regiviis on valdavalt ühehäälne. Regilaulu esitavad tavaliselt eeslaulja ja koor vaheldumisi. Eeslaulja viib laulu edasi, arendab seda; koor kordab eeslaulja esitatud värsse, annab talle mõtteaega. Mõnikord lauldi ka üksi (näiteks karjaselaulud, hällilaulud). Regilaulud levisid suuliselt põlvest põlve ja olid kollektiivne looming.”
“Loits on maagiline akt – sõnaline pöördumine, mille abil tahetakse allutada üleloomulik vägi oma tahtele. Selle erivormiks india usundites on mantra. Loitsud põhinevad usul, sõna maagilisse jõusse. Loitsude abil püütakse mõjutada inimesi ja loodusjõude, ravida haigusi jne.
Loitsud hoidsid eestlase seesmist tasakaalu.”
Kahel päeval räägib Ahto Kaasik sõna tähtsusest meie esivanemate hulgas.
Koht: Mahtra Talurahvamuuseum
Kursuse hinnale lisandub majutus ja toitlustamine, mille kohta saab täpsemat lisainfot
info@krautman.ee või tel 5517157
Registreerumised
Registreerumine on lõppenud.