'

Puugid, kuidas nad meile kasulikud on?

  Foto: Lennart Lennuk, Eesti Loodusmuuseum

  Puugid, kuidas nad meile kasulikud on?

  Alar Krautman 

  Üks inimene küsis minult, et sa räägid pidevalt, et meil on kasulikud bakterid ja… palavik on kasulik, aga ma tahaks teada, kuidas on puugid meile kasulikud?

  See küsimus tekitas minus soovi teha pisut laiema arutelu sellel teemal.

  Millest see tuleb, et me arvame nagu muu maailm peaks MEILE kasulik olema. Maailm on keskkond/ ökosüsteem, mille osad me kõik oleme, teatud kindlal tasakaalu põhjusel… olles seotud teineteisega tasakaaluprintsiibil. Süvitsi ühe liigi kasulikkust otsida on huvitav ja enamasti me selle ka leiame, aga kogu ökoloogilist pilti vaatamata, võime me ka valele järeldusele jõuda.

  Ja siis ma küsisin sellelt inimeselt vastu, aga kuidas meie inimesed, oleme planeedile Maa kasulikud?

  Me oleme kahtlusteta suurimad parasiidid planeedil Maa. Me parasiteerime teiste liikide arvelt, soovides neid enda hüvanguks allutada… küsides pidevalt millega see liik mulle kasulik on? See on väga barbaarne suhtumine. Kuidas on võimalik, et üks arenenud liik on langenud nii madalale? Küsimus on ilmselt viimase mõnesaja aastase perioodi materjalistlikku mõttemaailma pealetungis ja suhtumises loodusesse. Meie esivanemad pole kunagi nõnda mõelnud.

   

  Tagasi puukide juurde. Puugid näevad välja üsna õõvastavad, kandes endaga kaasas haigusi, mida viimasel ajal juba pea kõikidel meie tutvusringkonnast on diagnoositud.

  Puugid on iseenesest väga intelligentsed ja targad putukad. Miks on puugid muutunud viimase paarikümne aastaga niivõrd mürgiseks või on inimeste immuunsüsteem jäänud selle ajaga nõrgemaks. Seda viimast ma siiski väga uskuda ei taha. Mul on endal arusaam, et puukide mürgisus on seotud jällegi ühe ökosüsteemi tasakaaluga. Kuna puukide areaal on kattunud inimese omaga, aga inimene on otsustanud, et loodus tema ümber peab olema steriilne, seal on külvatud kindlad taimed, mida tuleb kord nädalas muruniidukiga pügada.  Selle tulemusena on tõesti puukide elu muutunud keeruliseks, häirituks ja nad tunnetavad oma liigi väljasuremiseohtu. Oma väljasuremise kaitseks on nad hakanud üha enam produtseerima oma liigi hävitajate vastu haigusi, et inimest endast eemale peletada- braavo kas pole nutikas ja õiglane vastus inimese käitumisele.  Olen täheldanud, et mingil viisil võiks isegi teha võib-olla meelevaldse järelduse, et just need piirkonnad, kus on palju suvekodusid ja turismitalusid ning ümbruses vaba loodust vähem, on enim kannatavad mürgiste puukide all.

  Teadlased on täheldanud, et isegi põõsad käituvad sarnaselt, et kui kitsed neid pisut pügavad on kõik rõõmsad, aga kui kitsed söövad ühe põõsa ääres juba kriitilise massi lehti, siis hakkavad põõsad produtseerima kibedat maitset ning kitsed lähevad järgmiste põõsaste juurde.

  Loodus on tark, kas ka meie, ühe kõrgelt arenenud liigina, suudame saada piisavalt teadlikuks, enne kui me ennast hävitame- näitab aeg!